W dniu 19 grudnia 2016 r. uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina uczestniczyli w warsztatach organizowanych pod hasłem „Projekt – Mobilna Akademia Sukcesu/Kompetencji” przez Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu.
Problematyka warsztatów pt. «Praca w grupie i co dalej?» prowadzonych przez trenera Mariusza Szydłowskiego dotyczyła umiejętności zespołowego działania. W ramach spotkania zostały omówione współczesne systemy pracy i współpracy. Uczestnicy zajęć poznali schematy, które w połączeniu z metodą skojarzeń ułatwią perspektywicznie młodemu człowiekowi odnalezienie się w najbardziej sprzyjającej mu grupie zawodowej. Celem zajęć była nie tylko pomoc w wyborze kierunku studiów, ale i uświadomienie młodym ludziom, czy w przyszłości korzystniejszy będzie dla nich wariant założenia własnej, kilkuosobowej firmy, czy raczej praca w dużym koncernie.
Koordynatorem spotkania był nauczyciel podstaw przedsiębiorczości mgr Karol Płokarz, który wraz z mgr Katarzyną Płókarz i dr Bogną Skrzypczak-Walkowiak realizuje w szkole innowacyjny projekt pt. „Biznes potrzebuje humanistów”. Wśród uczestników spotkania znalazła się zatem młodzież nie tylko z grup biznesowych, ale i z klasy pierwszej humanistycznej, objętej innowacją. We współczesnym świecie warto przekraczać granice zainteresowań i uświadomić uczniom, że osoba mająca predyspozycje humanistyczne, jeśli tylko zechce, może odnaleźć się w świecie biznesu. Z kolei ścisłowiec i przedsiębiorca powinien umieć w wielu sytuacjach zawodowych odnaleźć w sobie humanistę.
Dobór uczniów w grupach warsztatowych to kolejny sposób zachęcenia ich do różnorodnych poszukiwań oraz przykład holistycznego kształcenia, z którego znana jest ostrowska „Czwórka”.