Tym razem już w połowie września gościł w naszej szkole pan Reinhold Steurer, nauczyciel geografii i języka angielskiego, rodzimy użytkownik języka niemieckiego,  specjalista
i prekursor nauczania dwujęzycznego w Gimnazjum Puchheim  w Bawarii. Od wielu lat  odwiedza Polskę, współpracuje z Ostrowem, a od dwóch lat szczególnie intensywnie
z ostrowską Czwórką. Dla licealistów i z licealistami odbywają się regularne zajęcia konwersacyjne w języku niemieckim i angielskim poprzez skype . Pomysł tych autentycznych rozmów  spotkał się z dużym uznaniem uczniów, a zainteresowanych taką formą komunikacji i nauki języka niemieckiego i angielskiego wciąż przybywa.  Receptą pana Steurera na sukces w nauce języków obcych jest: przede wszystkim mówić, mówić i jeszcze raz mówić w języku obcym.                                                                       

Podczas trzydniowej wizyty w IV Liceum  nauczyciel z Niemiec poprowadził kilkugodzinne zajęcia językowo – krajoznawcze z grupami niemieckimi i angielskimi. Tematem przewodnim w grupie angielskiej był Londyn w aspekcie historycznym i geograficznym. Obok szlifowania umiejętności językowych uczniowie zapoznawali się z najciekawszymi miejscami, zabytkami stolicy Anglii. Wybór tej tematyki to nie przypadek, ponieważ w pażdzierniku właśnie ta grupa uczniów wyjeżdża do Wielkiej Brytanii i będzie miała okazję skonfrontować swoje umiejętności i nabytą wiedzę z realiami. Tematyka grupy niemieckiej skupiała się wokół Bawarii, konkretnie trzech miast: Monachium, Norymbergii
i Augsburga. W tym przypadku zdobyte w trakcie zajęć informacje realioznawcze oraz umiejętności językowe będą mogły zostać skonfrontowane podczas kolejnej wymiany międzyszkolnej, kiedy to  grupa uczniów z „ Czwórki „ będzie gościć w Gimnazjum Viscardi w Fürstenfeldbruck (okolice Monachium, Bawarii).

Spotkanie i zajęcia jak zawsze przebiegały w swobodnej i miłej atmosferze, uczniowie mięli okazję pytać pana Steurera o przysłowiowe " wszystko " i korzystali z tej możliwości 
z wielkim zaangażowaniem i humorem, który dopisywał podczas zajęć wszystkim.

GALERIA