IV Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina  jest szkołą która od lat wyróżnia się w zakresie nauczania języków obcych. Wielką rolę w tej edukacji odgrywają wyjazdy zagraniczne młodzieży W dniach od 21 -26 października  22 uczniów naszej szkoły i 20 uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wysocku Małym  uczestniczyło w wycieczce do Londynu. To wspólne przedsięwzięcie okazało się dla obu szkół niesamowitą przygodą.

 Przejechaliśmy legendarnymi niemieckimi autostradami  i poprzez Holandię, Belgię i Francję dojechaliśmy do Eurotunelu, by po zaledwie 35 minutach znaleźć się  na drugim brzegu Kanału La Manche. Już wczesnym przedpołudniem 22 października znaleźliśmy się w Londynie, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w ośrodku harcerskim i po krótkim odpoczynku ruszyliśmy koleją i metrem na zwiedzanie  jednego z najważniejszych miast na świecie, które jest potężnym centrum kulturalnym, biznesowym, politycznym, a w przeszłości było stolicą Imperium Brytyjskiego, o którym mówiono, że "słońce nigdy nad nim nie zachodzi". W ciągu zaledwie 4 dni odwiedziliśmy wszystkie ważne miejsca w Londynie. Spacerowaliśmy wzdłuż Tamizy, oglądając London Bridge, Teatr Szekspirowski, galerię Tate Modern, Katedrę Św. Pawła. Przez St. James's Park dotarliśmy pod Buckingham Palace, w którym gościł akurat Król Niderlandów i tam obejrzeliśmy zmianę warty. Następnie doszliśmy pod gmach Opactwa Westminsterskiego oraz Domy Parlamentu wraz ze słynną Wieżą Zegarową i Big Ben'em. Potem poszliśmy na Trafalgar Square, mijając po drodze siedzibę premiera przy Downing Sreet 10 oraz bramy Stajni Królewskich. Zwiedziliśmy też Galerię Narodową a w niej podziwialiśmy m.in. "Słoneczniki" van Gogh'a. Byliśmy też w China Town i na  znanym z filmów placu Piccadilly Circus. Podziwialiśmy ogrom Tower of London, twierdzy w której dawniej królowie angielscy więzili swoich przeciwników. Kolejną atrakcją był rejs statkiem turystycznym po Tamizie oraz oglądanie zachwycającej panoramy Londynu z mierzącego 135 m wysokości koła widokowego zwanego London Eye. Byliśmy także w Windsor Castle-rezydencji królowej Elżbiety II, a kilka godzin później spacerowaliśmy po uniwersyteckich budynkach Oksfordu, jednej z najsławniejszych uczelni na świecie. Na zakończenie naszego pobytu w Anglii pojechaliśmy do Greenwich, aby stanąć na południku "0". 

Londyn i  jego zabytki, nowoczesność, rozwiązania komunikacyjne, siła tradycji Windsoru i potencjał intelektualny Oksfordu, wszystko to zrobiło na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Po trudach intensywnego zwiedzania szczęśliwie i bezpiecznie wróciliśmy do Ostrowa.
GALERIA