W piątek, 9 listopada 2018 r. społeczność IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim włączyła się w szczególny rodzaj obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jakim było bicie rekordu we wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego we wszystkich szkołach w kraju. Zbiorowe wykonanie Mazurka Dąbrowskiego poprzedziło jednak jeszcze jedno ważne wydarzenie. Wszyscy uczniowie, wraz z nauczycielami, wzięli udział w uroczystym posadzeniu dębu – drzewa będącego symbolem polskości. Stało się to na skwerku, przed wejściem głównym do budynku liceum. Ten symboliczny gest miał podkreślić patriotyczną wagę 100 - lecia odzyskania niepodległości, będzie także żywą pamiątką tych wydarzeń. Wpisał się on również w całość projektu szkolnego, w skład którego, oprócz uroczystości niepodległościowych, wchodziły również obchody Dnia Patrona IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim - Fryderyka Chopina oraz  Ślubowanie klas I.
Uroczysty śpiew poprzedziła również krótka lekcja historii, w wykonaniu nauczyciela tego przedmiotu pana Jacka Bieńka, który przypomniał, w jaki sposób doszło do odzyskania wolności przed stu laty.
Ostatnim akordem tych podniosłych wydarzeń było zatem wspólne odśpiewanie hymnu, przez całą młodzież uczniowską i nauczycieli, zgromadzonych wokół posadzonego drzewa. Przy współudziale chóru szkolnego, równo o godz. 11:11 wybrzmiały cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego!
GALERIA