Trudno w tym współczesnym, zabieganym świecie znaleźć i zrozumieć sens życia, ale z pewnością nie warto żyć tylko dla siebie, ale również dla innych, zwłaszcza tych poszkodowanych przez los. Wiedzą to wolontariusze z IV LO, którzy zawsze chętnie włączają się w działania Szkolnego Koła Wolontariatu organizowane na rzecz osób potrzebujących opieki, wsparcia materialnego i rzeczowego, a przede wszystkim dobrego słowa. I w tym roku Społeczność IV Liceum nie zawiodła.

W Międzynarodowym Dniu Wolontariusza, uczniowie i opiekunowie wolontariatu zainaugurowali w uroczysty sposób kolejną edycję akcji charytatywnej pod hasłem: „Podziel się radością Świąt!”. Ten dzień był również okazją do świętowania dla wszystkich osób pracujących w Szkolnym Klubie Wolontariatu. Wolontariusze, chcąc podzielić się doświadczeniami i radością pomagania oraz zachęcić kolejne osoby do działań wolontariackich, przygotowali spotkanie dla wszystkich uczniów klas pierwszych i drugich. Obecni na sali wysłuchali krótkiej historii wolontariatu na świecie i w Polsce, którą przedstawiła opiekunka Koła Wolontariatu, Agnieszka Dukowicz-Kujawa. W radosny i refleksyjny nastrój wprowadziły wszystkich solistki IV LO, Natalia Świtała, Agnieszka Kasprzak i Alicja Piotrowicz, śpiewając piosenki związane tematycznie ze Świętami, dobrocią i pomaganiem. Wolontariuszki wiązały wszystkim uczestnikom zielone wstążeczki jako symbol nadziei, życia i radości. W dalszej części uczniowie pracowali w grupach nad stworzeniem listy słów i wartości związanych z wolontariatem. Każdy uczeń miał również za zadanie narysować dłoń, zapisać na niej swoje pozytywne cechy i to, w jaki sposób wykorzystać je w pomocy drugiemu człowiekowi. Była to dla uczestników spotkania ważna chwila refleksji, tym bardziej, że młodzi ludzie często są dziś zagubieni, mają wiele kompleksów i czują się niedowartościowani. Czasem w tym zadaniu musieli pomagać im koledzy i nauczyciele, wskazując na talenty, którymi zostali obdarowani przez los.

Gościem specjalnym na uroczystości był Kamil Sierański, nauczyciel IV LO i podróżnik, który opowiadał o charytatywnej wyprawie rowerowej przez Bałkany do Azji (którą odbył ze swoim przyjacielem) w celu pomocy Filipowi choremu na autyzm.Za każdy pokonany kilometr podróżnicy zbierali środki dla Fundacji „Filipowe Kilometry”, z przeznaczeniem na rehabilitację  w komorze hiperbarycznej. Pan Kamil podzielił się wrażeniami ze swojej przygody, pokazywał zdjęcia z wyprawy, opowiadał  o życzliwości ludzi w różnych krajach; jednocześnie pokazał sposoby na to, jak można wykorzystać swoje talenty, aby pomagać potrzebującym.

Po prelekcji uczniowie wrócili do świętowania przez zabawę w kalambury, w której odgadywali przysłowia i hasła związane z wolontariatem. Następnie wszyscy zaproszeni zostali do wspólnego tańca Greka Zorby, który symbolizuje radość z życia, umiejętność wykorzystywania każdej cennej chwili, otwartość na drugiego człowieka i godzenie się z losem w chwilach szczęścia, ale też w momentach tragicznych i przynoszących cierpienie. Dla uczniów taniec był wyrazem optymizmu, dzielenia się radością z innymi ludźmi.

Finał  obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w IV LO miał miejsce przed szkołą, tam obecni zapalili zimne ognie i wypuścili do nieba balony w zielonym kolorze nadziei.

- Nieprawdą jest, że młodzi ludzie, uczniowie są pokoleniem nastawionym tylko na „Mieć”, że są roszczeniowi i sprawiają same problemy. Uczniowie IV Liceum to ludzie wrażliwi, empatyczni, dla których to człowiek i jego dobro są wartością!- powiedziała A. Dukowicz- Kulawa- opiekun Koła Wolontariatu w IV LO.

Ale to nie koniec działań w ramach wolontariatu w IV LO. Grudzień to czas, w którym szczególnie myśli się o miłości, okazywaniu troski, nadziei na to, że nikt w Święta nie będzie głodny i samotny. Z tego powodu Szkolny Klub Wolontariatu, PCK i Samorząd Uczniowski co roku organizują wspomniany już wcześniej cykl akcji charytatywnych pod wspólnym hasłem „Podziel się radością Świąt!”, których celem jest finansowe i rzeczowe wsparcie dla mieszkańców „Domu Ochrony Poczętego Życia” w Odolanowie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego oraz dzieci przebywających na Oddziale Rehabilitacji w Szpitaliku na ul. 3 Maja w Ostrowie Wielkopolskim. Wspierają również piękną ideę Fundacji Nakarmieni, która od wielu lat organizuje uroczystą Wigilię dla samotnych mieszkańców Ostrowa na terenie Szkoły Podstawowej nr.1. Wolontariusze IV Liceum włączają się w akcję, przygotowując stoły potrzebne do wieczerzy, tworząc ozdoby i dekorując wnętrza, aby stworzyć niepowtarzalny nastrój. Niektórzy z nich pomagają podczas samej Wigilii 24 grudnia, podając do stołu i dzieląc swój czas z osobami samotnymi. Społeczność szkoły nie zapomina również  o braciach mniejszych, czyli zwierzakach ze schroniska w Wysocku Wielkim, dla których również organizowana jest zbiórka karmy.