Merry Christmas, Frohe Weihnachten, Feliz navidad, Joyeux Noel, Wesołych Świąt.  Te optymistyczne słowa, niosące bożonarodzeniowe przesłanie, były mottem dla uczestników drugiej edycji Regionalnego Festiwalu Bożonarodzeniowego w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim, który zorganizowany  został pod honorowym patronatem Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego.       

Dnia 14 grudnia 2018 IV LO, które słynie z wysokiego poziomu kształcenia języków,po raz drugi  zorganizowało spotkanie uczniów i nauczycieli z całego regionu po to, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami, ale również poznać tradycje bożonarodzeniowe wielu krajów europejskich, nauczyć się słów  i zwrotów w różnych językach na warsztatach językowych  i wziąć udział w  międzyszkolnym konkursie piosenek bożonarodzeniowych wykonywanych w tym roku w trzech językach: angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

W warsztatach i zajęciach, przygotowanych w ramach Festiwalu przez nauczycieli i uczniów IV Liceum, wzięło udział blisko 200 uczniów- ósmoklasistów i klas III gimnazjalnych z 10  szkół z całego powiatu. Uczniowie mogli wybrać zajęcia z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego.  Nie były to zwykłe lekcje szkolne. Swoich młodszych kolegów uczyli licealiści, dla których było to również niesamowite doświadczenie. Na zajęciach z języka angielskiego uczniowie poznali różnice między amerykańską i brytyjską odmianą języka angielskiego, szczególnie jeśli chodzi o wymowę oraz mieli okazję zapoznać się z idiomatycznymi wyrażeniami i sprawdzić swoją wiedzę w formie interaktywnego quizu. Na warsztatach z języka niemieckiego uczniowie poznawali tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech, pisali kartkę z życzeniami oraz uczestniczyli w pokazie zajęć konwersacyjnych przeprowadzanych za pomocą komunikatora Skype z p. Reinholdem Steurerem- nauczycielem gimnazjum w Pulheim w Niemczech.     

Na zajęciach z języka hiszpańskiego i francuskiego uczniowie uczyli się liczyć do 20, poznawali też podstawowe zwroty grzecznościowe, w tych językach starali się również przywitać i przedstawić sobie. Licealiści przy pomocy nauczycieli przygotowali też krótkie prezentacje o Hiszpanii i Francji. Gimnazjaliści bardzo chętnie uczyli się nowych słówek, tym bardziej, że były one przekazywane przez ich starszych kolegów, czyli ciekawą metodą nauki przez nauczanie. Dzięki warsztatom mogli zobaczyć, że warto uczyć się języków obcych.Dla licealistów prowadzenie zajęć z gimnazjalistami i ósmoklasistami było nowym doświadczeniem. Mogli  wczuć się w rolę nauczycieli i poznać tajniki tego zawodu przez doświadczenie. Na twarzach „młodych nauczycieli” nie było widać stresu. Zajęcia prowadzone były w bardzo przyjaznej i twórczej atmosferze.

W trakcie Festiwalu odbył się też konkurs piosenki bożonarodzeniowej.  Młodzi artyści śpiewali w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Podczas koncertu konkursowego rozbrzmiewały najbardziej popularne piosenki bożonarodzeniowe w różnych, czasami zaskakujących aranżacjach.

I miejsce zajęła Kamila Walczak z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Ostrowie,

II miejsce-Jan Budkiewicz z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Ostrowie,                                                                                                                                                
III miejsce-Oliwia Darmosz ze Szkoły Podstawowej Uczniów Kreatywnych Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie.

Ogłoszony też został konkurs na kartkę świąteczną. Uczniowie szkół podstawowych   wykonywali je w różnych technikach. Na konkurs zgłoszonych zostało 96 prac.
Te zwycięskie i wyróżnione można było zobaczyć na wystawie zorganizowanej w szkolnym ,,Zakątku”.

I miejsce zajęła Agnieszka Raczak z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Ostrowie,

II miejsce-Marcelina Durdyn ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrowie,

III miejsce-Natalia Matuszewska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrowie.

Regionalny Festiwal Bożonarodzeniowy w językach obcych to ciekawy pomysł  kreatywnych  i pełnych pasji nauczycieli i uczniów IV Liceum. Jego głównym celem było zmotywowanie i zachęcenie uczniów do nauki języków obcych poprzez rozwijanie zdolności wokalnych i artystycznych.  Okazał się on dużym sukcesem, o czym świadczy większa liczba uczestników i szkół niż w roku ubiegłym.
GALERIA