Już po raz kolejny uczniowie ostrowskiej czwórki mieli okazję rozmawiać po hiszpańsku z rodowitymi użytkownikami tego języka. Było to możliwe dzięki wizycie doktorantów z Peru, przebywających na wymianie akademickiej w ramach programu Erasmus Mundus na Uniwersytecie Łódzkim, którzy przyjechali do naszej szkoły wraz z dr Marią Eleonorą Hebisz. W szkole gościła Cinthia Gisella Taype Cruzado oraz Yonatan Abad Pinto, którzy przygotowali dwa wykłady związane z tematyką kraju swojego pochodzenia: «Wyzwania społeczno-kulturowe w Peru w kontekście latynoamerykańskim» oraz «Perspektywy pozycjonowania marki Peru w świecie». Wystąpienia zostały przygotowane pod kierunkiem dr Marii Eleonory Hebisz, która również wygłosiła wykład dotyczący «Współczesnej muzyki latynoamerykańskiej na wybranych przykładach». Młodzież naszej szkoły mogła dowiedzieć się wiele o kulturze Ameryki Łacińskiej. Goście opowiadali też o obecnej sytuacji społeczno-politycznej oraz wyzwaniach dla regionu.

«Peru jest dla Polaków dosyć odległym i mało znanym krajem, dlatego z wielkim entuzjazmem przyjechaliśmy do Ostrowa Wielkopolskiego, aby przybliżyć uczniom IV Liceum region z którego pochodzimy»- powiedziała Cinthia Gisella Taype Cruzado«»

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji końcowej zadając szereg pytań odnoszących się do poruszanej w ramach wykładów tematyki. Interesowała ich edukacja w Peru, religie, zwyczaje oraz języki jakich uczą się ich rówieśnicy.

« Wizyta gości z Peru była bardzo wartościowa. Pomogła mi przełamać bariery w mówieniu po hiszpańsku »- powiedziała Julia z klasy I c.
« Spotkanie to dało bardzo dużo pewności siebie, swobody porozumiewania się w języku hiszpańskim. Dzięki zadawanym przez nas pytaniom dowiedzieliśmy się dużo o Peru »- dodała Klaudia z klasy Ic. « Prowadzone wykłady poszerzyły naszą wiedzę o Peru »- dodała Zuzanna z klasy Ic.

Wizyta gości z Peru była możliwa dzięki podpisanej rok temu umowie o współpracy między Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego a IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim.

«Chcemy dalej rozwijać współpracę pomiędzy naszymi instytucjami, dlatego też mamy na celu organizowanie spotkań i wykładów poświęconych kulturom Ameryki Łacińskiej. IV Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi klasy z rozszerzonym programem nauki języka hiszpańskiego i przez to jest dla nas dobrym partnerem do współpracy»- powiedziała dr Maria Eleonora Hebisz.

To już kolejna wizyta gości z Ameryki Południowej w naszej szkole. W roku ubiegłym do szkoły przejechały studentki z Boliwii, Kolumbii i Peru. W marcu tego roku, młodzież naszego Liceum wybiera się do Łodzi na zaproszenie Katedry Studiów Latynoamerykańskich i Porównawczych, aby uczestniczyć w spotkaniu z Ambasadorem Peru w Polsce. Współpraca między Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politologicznych a IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim będzie kontynuowana.