Grupa 16 uczniów z IV LO w lutym przebywała w Alicante w Hiszpanii. Młodzież wzięła udział w kursie języka hiszpańskiego zorganizowanym przez Escuela Juan Sebastián Elcano w Alicante. W ramach wyjazdu uczniowie codziennie brali udział w zajęciach w szkole. Lekcje rozpoczynały się o 9.00 i kończyły o 13.00. Nie była to tylko tradycyjna nauka w sali lekcyjnej, ale młodzież otrzymywała zadania do wykonania poza szkołą. Jednym z nich było przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców Alicante na temat corridy. Uczniowie szukali zwolenników i przeciwników tego spektaklu. Licealiści bez problemów nawiązywali kontakt z mieszkańcami miasta. Innym z zadań była wizyta na typowym hiszpańskim targu i rozmowa ze sprzedającymi na temat produktów tam sprzedawanych. We wszystkich zadaniach poza szkołą brał udział nauczyciel z Escuela Juan Sebastián Elcano.

Popołudniami uczniowie brali udział w zajęciach organizowanych przez szkołę. Zwiedzali Alicante, byli też na arenie, na której odbywają się corridy, mieli też okazję zapoznania się z historią tego spektaklu w Alicante. Młodzież odwiedziła też bardzo malownicze miasteczko Villajoyosa oraz Muzeum Czekolady. Licealiści wzięli też udział w kursie tańca.

Młodzież mieszkała u rodzin hiszpańskich. Była to bardzo dobra okazja do ćwiczenia języka hiszpańskiego w codziennych rozmowach podczas posiłków oraz wspólnie spędzanego czasu. „Bardzo podobało mi się to, że cały czas (mieszkając u rodzin, chodząc do hiszpańskiej szkoły itd.) mieliśmy kontakt z żywym językiem, co dało nam możliwość poznania słówek i wyrażeń, których faktycznie się używa. Dodatkowo była to dobra okazja do poćwiczenia mówienia. Wyjazd ten pozwolił mi również zapoznać się z kultura tego kraju”- powiedziała Marta, uczennica klasy II.

„To była naprawdę świetny wyjazd, który będę wspominać przez długie lata. Kurs języka hiszpańskiego w Alicante był najlepszą językową przygodą jaka mnie spotkała, a otoczenie się tą cudowna kulturą ułatwiło mi przygotowanie do matury z hiszpańskiego”- dodała Kasia, tegoroczna maturzystka.

Na koniec kursu każdy uczeń otrzymał certyfikat z opisanym poziomem języka. Wyjazd udało się zorganizować dzięki absolwentce ostrowskiej „czwórki”, która pracuje teraz w Alicante w szkole Escuela Juan Sebastián Elcano. Był to dopiero pierwszy wyjazd na kurs języka hiszpańskiego, ale już planowane jest zorganizowanie kolejnego wyjazdu, jak tylko ustabilizuje się sytuacja związana z epidemią koronawirusa.