211 lat temu, 22 lutego 1810 r. w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin, prawdziwy poeta fortepianu. Trzeba zaznaczyć, że sam Kompozytor podawał dzień 1 marca jako datę swoich urodzin, a część historyków twierdzi, że Chopin urodził się w roku 1809.
Poniżej Etiuda a-mol op. nr 2 w wykonaniu Kate Liu, laureatki III nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 roku.

Co roku Dzień Św. Walentego to okazja do świętowania w naszej szkole. W tym roku niestety nie mogliśmy zorganizować Festiwalu Walentynkowego, w którym piosenki o miłości rozbrzmiewałyby w różnych językach w murach naszej szkoły. W zamian, nauczyciele języków obcych i uczniowie przeprowadzili lekcje o historii, tradycji i zwyczajach związanych z obchodzeniem Walentynek w różnych krajach. Powstały również wierszyki walentynkowe. Oto kilka przykładów:
Rosesare red, violetsareblue, I have no cluewhatI’mdoing with you.
Roses are red, violets are blue, life is beautiful and so are you.
Roses are red, lilies are white, I am thinking of you all day and night.
Głównym wydarzeniem był rozpisany na tydzień wcześniej konkurs na HUMORYSTYCZNE WYZNANIE MIŁOŚCI W JĘZYKACH OBCYCH. Konkurs polegał na nakręceniu filmikuw języku obcym nauczanym w naszej szkole, który był realizacją tematu konkursowego. Oceniane były oryginalność pomysłu, poprawność języka, gra aktorska i humorystyczny walor.
Jury konkursowe (nauczyciele języków obcych) postanowili przyznać
I miejsce Oliwii Kubackiej z Ie,
II miejsce grupie IIg2,
III miejsce Oliwii Bazak i Zofii Lis z Ic
wyróżnienie Klaudii Kurkowiak i Zuzannie Kupczyk z IIBg
Tegoroczne Walentynki były inne niż zwykle, lecz dostarczyły wielu radosnych chwil i sporo dobrej zabawy!

Klasa 2f o profilu medycznym z elementami dietetyki i edukacji ruchowej brała dziś udział razem z nauczycielką chemii panią Izabelą Kapitańczyk w wykładzie online zorganizowanym przez Wydział Chemiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Był to jeden z cyklu wykładów: „Chemia niejedno ma imię”. A temat dzisiejszej prelekcji to: „Jak chemik może wykorzystać światło?”
Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.

Kacper Zarzecki, uczeń IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, zakwalifikował się do finału 44. Olimpiady Języka Niemieckiego.  Aby dostać się do grona finalistów należało najpierw rozwiązać niezwykle trudny test z  gramatyki i leksyki języka niemieckiego, który obejmował zarówno zadania otwarte jak i zamknięte. Uczniowie, którzy uzyskali  najwyższa liczbę punktów zostali zaproszeni do etapu ustnego. W tej części kandydaci musieli  stawić czoła trzem różnym komisjom ustnym i wykazać się niezwykle obszerną wiedzą obejmującą literaturę niemiecką, austriacką i szwajcarską, historię Niemiec oraz krajo- i kulturoznawstwo niemieckiego obszaru językowego.  To wszystko oczywiście w języku Goethego na poziomie biegłości rodzimego użytkownika danego języka.

To ogromny sukces Kacpra, który teraz intensywnie przygotowuję się finału olimpiady przewidzianego na koniec marca. Zakwalifikowanie się do grona finalistów oznacza również, że Kacper będzie zwolniony z matury z języka niemieckiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Ogólnopolska Olimpiada języka Niemieckiego jest najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursem dla młodych germanistów. Do grona patronów i sponsorów tego konkursu należą między innymi: Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Ambasada Szwajcarii w Warszawie, Austriacki Instytut Językowy w Warszawie, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Instytut Goethego w Warszawie oraz Niemieckie Centrum Wymiany Akademickiej (DAAD).

Nasza szkoła zajmuje czołowe miejsca w konkursach języka niemieckiego zarówno na terenie powiatu jak i na arenie ogólnopolskiej, wystarczy wspomnieć ubiegłoroczny sukces Konrada Tetrzony, który został finalistą 43. Olimpiady Języka Niemieckiego.

Kacprowi serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu w finale!

Na lekcjach języka hiszpańskiego klasa 2dg miała okazję spotkać się z rodowitym Hiszpanem - Iñakim Alonso Martin (burmistrzem Lemoiz). Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe. Chętnie zadawali pytania odnośnie Kraju Basków, w którym nasz gość mieszka oraz różnic kulturowych. Mieliśmy okazję porozmawiać o hiszpańskim filmie “Ocho apellidos vascos”, który analizowaliśmy na lekcjach. Uczniowie byli zainteresowani językiem baskijskim, który zaprezentował burmistrz Lemoiz, jedzeniem oraz ich relacją z resztą Hiszpanii. Mamy nadzieję spotkać się niedługo w murach naszej szkoły. Bardzo serdecznie dziękujemy. Muchas gracias por la reunión Iñaki.

Kliknij na plakat, aby otworzyć prezentację.