26 września na całym świecie obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Ostrowska „Czwórka” – jak przystało na szkołę, która kładzie duży nacisk na naukę języków – bardzo aktywnie włączyła się do obchodów. Zaczęły się one już kilka dni wcześniej. Podczas ich trwania zajęcia z języków obcych wyglądały nietypowo – lekcje języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego prowadzili uczniowie, przygotowując na tę okazję ciekawe prezentacje, piosenki oraz krzyżówki.

Na lekcjach z języka hiszpańskiego uczniowie śpiewali piosenki i uzupełniali teksty różnych utworów. Młodzież przygotowała też prezentacje, m.in. o Dniu Wszystkich Świętych w Meksyku, Święcie Ognia (Las Fallas) w Walencji, czy kuchni hiszpańskiej. Uczniowie rozwiązywali także krzyżówki przygotowane przez swoich rówieśników. Wszystkie zadania opierały się na słownictwie przyswojonym w klasie pierwszej. Była to dobra powtórka po okresie zdalnego nauczania.  Udało się również spotkać z rodowitym użytkownikiem tego języka, mieszkańcem Bilbao. Było to wprawdzie spotkanie online, stanowiło jednak dla uczniów doskonałą okazję, żeby porozmawiać po hiszpańsku. Pytania dotyczyły między innymi kultury hiszpańskiej oraz polskich potraw, w których rozmówca szczególnie zasmakował.

Na lekcjach języka francuskiego uczniowie przedstawiali przygotowane przez siebie prezentacje na temat kina francuskiego oraz piosenkarzy. Zajęcia odbywały się w języku obcym.

Lekcję języka niemieckiego prowadziła uczennica, która spędziła wakacje pracując na wyspie Sylt w Niemczech. Przedstawiła prezentację na temat swojego pobytu i pracy w McDonald's, opowiedziała o warunkach pracy w gastronomii w czasie pandemii, o pięknie nadmorskiego krajobrazu oraz o praktycznych korzyściach płynących z nauki języków obcych. Na innych zajęciach z tego języka uczniowie, korzystając z aplikacji Kahoot i Learning Apps, przygotowali dla  swoich koleżanek i kolegów ćwiczenia interaktywne dotyczące nawyków żywieniowych w Niemczech oraz prezentujące słownictwo związane ze szkołą i czasem wolnym.

W ramach lekcji języka angielskiego przeprowadzone zostały lekcje LDL w klasach pierwszych. Uczennice klasy drugiej prowadziły lekcje dla młodszych kolegów i koleżanek, pokazując różnice pomiędzy kulturą amerykańską a brytyjską w zakresie zwyczajów, słownictwa, wymowy i kuchni. Na innych zajęciach uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie sylwetki najsłynniejszych brytyjskich muzyków.Z głośników popłynęły dźwięki słynnych utworów  takich wykonawców jak Dawid Bowie, the Beatles czy Queen. Omawiane też były mało znane tradycje, święta, sport oraz ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Nie zabrakło również zajęć, których bohaterem był Sherlock Holmes oraz rodzina królewska. Poznać można było również tajniki przyrządzania i podawania angielskiej herbaty.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków. Przekonali się, że nauka języka obcego jest ciekawa i może odbywać się także poprzez zabawę.