Wymiana młodzieżowa z Viscardi Gymnasium w Fürstenfeldbruck.

W dniach 24–30 kwietnia br. grupa młodzieży z naszego liceum przebywała w miejscowości Fürstenfeldbruck w pobliżu Monachium. Wizyta ta była pierwszym etapem wymiany między Viscardi-Gymnasium a IV LO.
Program pobytu w Bawarii był bardzo bogaty i obejmował uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych, zwiedzanie Monachium oraz Norymbergii, wycieczkę do baśniowego zamku Neuschwanstein w Alpach, wizytę w Muzeum Historii Naturalnej połączonej z wykładem na temat trzęsień ziemi oraz symulacjami realnego trzęsienia ziemi.
Uczniowie zapoznali się z historią i dniem współczesnym niemieckiej motoryzacji w miasteczku BMW w Monachium.
W ramach wymiany uczniowie polscy i niemieccy realizowali w parach projekty dotyczące podobieństw i różnic kulturowych, społecznych oraz obyczajowych między Bawarią i Wielkopolską. Młodzież z naszej szkoły była zakwaterowana w rodzinach niemieckich, co stworzyło doskonałą okazje do doskonalenia umiejętności językowych oraz poznania codzienności swoich niemieckich rówieśników

Wycieczka polsko-niemiecka.

Dzień pierwszy.

W ramach polsko-niemieckiego projektu współpracy i wymiany uczniów, gościliśmy w IV LO gimnazjalistów z Viscardi-Gymnasium w Fürstenfeldbruck k/Monachium. W dniach 27-29 maja 2017 r. została zorganizowana wspólna wycieczka uczniów polskich i niemieckich do Malborka, Rewy, Gdańska, Gdyni i Torunia. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy zamek krzyżacki w Malborku a następnie pojechaliśmy do Rewy do znakomitego pensjonatu o tej samej nazwie. Pod koniec dnia starczyło nam jeszcze sił na długi spacer brzegiem morza aż do Cypla Rewskiego.

Dzień drugi.

W niedzielę, drugiego dnia wycieczki, pojechaliśmy do Gdańska i zwiedzaliśmy Długi Targ, Dom Uphagena, Dwór Artusa. Oglądaliśmy też jeden z symboli Gdańska czyli średniowieczny Żuraw oraz zacumowany na Motławie pierwszy powojenny polski statek handlowy, SS "Sołdek". Następnie pojechaliśmy do Gdyni i podziwialiśmy wspaniały żaglowiec "Dar Pomorza" i dumę polskiej marynarki wojennej ORP "Błyskawica". Wieczorem, po powrocie do Rewy młodzież pracowała nad zadaniami projektowymi.

Dzień trzeci.

W poniedziałek 29 maja,w ostatnim dniu wycieczki jej uczestnicy, w formie gry miejskiej poznawali uroki Torunia, kojarzonego najczęściej z Toruniem i piernikami. Największą atrakcją tego dnia było właśnie pieczenie pamiątkowego piernika. To były wspaniałe trzy dni spędzone w znakomitej atmosferze pośród zabytków wielowiekowej, wspólnej, polsko-niemieckiej historii.

Podsumowanie.

Dwa ostatnie dni pobytu młodzi Niemcy spędzili w IV Liceum Ogólnokształcącym uczestnicząc w zajęciach lekcyjnych a nawet mini kursie języka polskiego. Uczniowie z Fürstenfeldbruck mieli także okazję zwiedzić zabytki Ostrowa Wielkopolskiego a także złożyli wizytę w Starostwie Powiatowym. Na spotkaniu z Wicestarostą Ostrowskim Romanem Pacholczykiem, młodzież dowiedziała się czym charakteryzuje się powiat i jakie są największe wyzwania samorządu powiatowego. Na pamiątkę Wicestarosta rozdał zbiory pocztówek obrazujących zabytkowe perełki powiatu. Natomiast gospodarz spotkania otrzymał projekt zrealizowany podczas wizyty Polaków w Niemczech.

Uczniowie IV LO w Monachium

Na mapie oświatowej Powiatu Ostrowskiego IV Liceum Ogólnokształcące zajmuje szczególne miejsce. Jest to bowiem szkoła, która w różnorodny sposób podchodzi do kwestii nauczania języków obcych. Od dwóch lat uczniowie IV LO uczestniczą
w programie wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej, a ich partnerem jest Gimnazjum Viscardi w Fürstenfeldbruck, mieście położonym zaledwie 25 kilometrów od Monachium.

W marcu 2018 roku grupa młodzieży niemieckiej, wraz z nauczycielami przebywała w Ostrowie Wielkopolskim. Niemieccy uczniowie gościli w domach swoich polskich koleżanek i kolegów, a okazją do lepszego poznania się były także wspólne zajęcia w IV LO oraz wycieczka do Malborka, Gdańska i Torunia.

W ostatnim tygodniu kwietnia grupa kilkunastu uczniów ostrowskiego „Chopina”, pod opieką nauczycieli, uczestniczyła w kolejnym etapie polsko-niemieckiej współpracy, a był nim wyjazd do Fürstenfeldbruck i Monachium.   Niemieccy partnerzy bardzo pieczołowicie przygotowali program pobytu ostrowskich uczniów w Bawarii. Poza zajęciami w szkole, mieli oni okazję zwiedzić Monachium, stolicę Bawarii. Byli w Centrum Olimpijskim, gdzie wjechali na szczyt Olympiaturm i z wysokości ponad 180 m. podziwiali stadion olimpijski
i  wioskę olimpijską, miejsce pamiętnego zamachu terrorystów palestyńskich w czasie igrzysk w Monachium. Z wieży olimpijskiej znakomicie prezentowała się też okazała siedziba koncernu BMW, Frauenkirche, czyli Katedra Najświętszej Marii Panny w Monachium,
a także odległa Allianz Arena. Zwiedzili też okazałe Muzeum Niemieckie oraz otwarte niedawno Centrum Dokumentacji Narodowego Socjalizmu. Nauczyciele IV LO złożyli także hołd ofiarom pierwszego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau k/Monachium. Ponadto cały jeden dzień przeznaczony był na wycieczkę do przepięknego Salzburga
w Austrii, gdzie wszyscy podziwiali miejsca związane z życiem i twórczością W.A. Mozarta. Polscy uczniowie poznali też życie codzienne i obyczaje mieszkańców Bawarii. Okazją do tego były choćby zakupy tradycyjnego bawarskiego pieczywa, w tym precli czyli tzw. Laugenbrezeln. Ponadto młodzież IV LO mieszkała w domach swoich bawarskich przyjaciół, a dziewczęta miały okazję założyć tradycyjny bawarski strój czyli Dirndl,  strój ludowy, noszony w południowych Niemczech i Austrii, oparty o historyczny ubiór chłopów zamieszkujących Alpy.

Tygodniowy pobyt uczniów IV LO w Bawarii był wypełniony pracą, zwiedzaniem, poznawaniem realiów życia w Niemczech. Nasi niemieccy gospodarze na każdym kroku wykazywali wielką życzliwość i gościnność. Wyjazd do Fürstenfeldbruck i Monachium był możliwy dzięki wsparciu finansowemu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Rodziców .