W IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim wielką wagę przywiązujemy do przestrzegania zasad, obowiązujacego prawa, jasnych reguł postępowania w każdej sytuacji. Uczniowie naszego Liceum na przestrzeni choćby ostatnich lat wielokrotnie uczestniczyli w przedsięwzięciach, których celem była szeroko pojmowana edukacja prawna i obywatelska. Nasi uczniowie brali udział m.in. w spotkaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, dr hab. Adamem Bodnarem( w 2019 r.) obserwowali w charakterze publiczności rozprawy w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim( w 2018 r.), czy wreszcie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez radcę prawnego, mec. Sebastianem Czwojdę (w 2020 r.).