26 września obchodzony jest w Unii Europejskiej jako Europejski Dzień Języków. Jak przystało na szkołę, która duży nacisk kładzie na naukę języków obcych, ostrowska Czwórka przygotowała z tej okazji wiele atrakcji. Nowością były konkursy językowe, które uczniowie rozwiązywali przy wykorzystaniu kodów QR. Odbyły się one w każdym z czterech języków nauczanych w naszym liceum: angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim. Na drzwiach poszczególnych sal rozwieszone zostały zadania ukryte pod kodami QR. Zadania obejmowały zagadnienia gramatyczne, leksykalne oraz kulturowe.

Jak co roku, również i tym razem odwiedzili nas nasi absolwenci. Jedną z nich była Agata Spendowska, absolwentka filologii hiszpańskiej. Agata prowadzi obecnie własną firmę, ucząc języka hiszpańskiego osoby z różnych zakątków świata. Opowiadała uczniom o swoich doświadczeniach w nauce języków oraz zapozanała ich ze stronami internetowymi dotyczącymi języka hiszpańskiego, ułatwiającymi utrwalanie poznawanego w szkole materiału.

IV LO odwiedziła też Patrycja Majusiak, studentka III roku filologii germańskiej.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali jej relacji z pobytu w Panamie, gdzie Patrycja uczestniczyła w obchodach Światowych Dni Młodzieży. Opowieść Patrycji dobitnie uzmysłowiła naszym uczniom znaczenie znajomości języków obcych – dzięki niej Patrycja mogła nie tylko bez przeszkód komunikować się z innymi uczestnikami obchodów, ale także nawiązać fascynujące przyjaźnie z ludźmi z całego świata.

Do IV LO zawitała także Paulina Idaszak, studentka filologii ukraińskiej, która w sposób niezwykle barwny i ciekawy opowiadała o Ukrainie. Zainteresowani uczniowie mieli okazję uczestniczyć w przeprowadzonej przez Paulinę  lekcji, podczas której uczyli się alfabetu ukraińskiego i zapisywania w nim swoich imion.

Swój udział w popularyzacji nauki języków obcych mieli również sami uczniowie naszej szkoły. Licealiści uczący się języka francuskiego na poziomie rozszerzonym przygotowali lekcję na temat ciekawostek o Francji dla klasy pierwszej o tym samym profilu.

Nie ulega wątpliwości, że Europejski Dzień Języków stał się w naszym liceum nie tylko okazją do doskonałej zabawy, ale także bodźcem motywującym do dalszego doskonalenia znajomości języków obcych!