Merry Christmas, Frohe Weihnachten, Feliz Navidad, Joyeux Noel, Wesołych Świąt. Te optymistyczne słowa, niosące bożonarodzeniowe przesłanie, po raz trzeci były mottem dla uczestników Regionalnego Festiwalu Bożonarodzeniowego w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim, który zorganizowany został pod honorowym patronatem Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego.
Dnia 12 grudnia 2019 IV LO po raz trzeci zorganizowało spotkanie uczniów i nauczycieli, aby
wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami, ale również poznać tradycje bożonarodzeniowe wielu krajów europejskich, nauczyć się słów i zwrotów w różnych językach na warsztatach językowych i wziąć udział w międzyszkolnym konkursie piosenek bożonarodzeniowych oraz konkursie na kartkę świąteczną.

Ósmoklasiści mogli wybrać zajęcia z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego. Nie były to zwykłe lekcje szkolne. Swoich młodszych kolegów uczyli licealiści, dla których było to również niesamowite doświadczenie. Na zajęciach z języka angielskiego uczniowie poznali różnice między amerykańską i brytyjską odmianą języka angielskiego, szczególnie jeśli chodzi o wymowę oraz mieli okazję zapoznać się z idiomatycznymi wyrażeniami i sprawdzić swoją wiedzę w formie interaktywnego quizu. Na warsztatach z języka niemieckiego uczniowie poznawali tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech w bardzo atrakcyjnej formie.

Na zajęciach z języka hiszpańskiego i francuskiego uczniowie uczyli się liczyć do 20, poznawali też podstawowe zwroty grzecznościowe, w tych językach starali się również przywitać i przedstawić sobie. Licealiści przy pomocy nauczycieli przygotowali też krótkie prezentacje o Hiszpanii i Francji. Ósmoklasiści bardzo chętnie uczyli się nowych słówek, tym bardziej, że były one przekazywane przez ich starszych kolegów, czyli ciekawą metodą nauki przez nauczanie. Dzięki warsztatom mogli zobaczyć, że warto uczyć się języków obcych. Dla licealistów prowadzenie zajęć z młodszymi kolegami było nowym doświadczeniem. Mogli wczuć się w rolę nauczycieli i poznać tajniki tego zawodu przez doświadczenie. Na twarzach „młodych nauczycieli” nie było widać stresu. Zajęcia prowadzone były w bardzo przyjaznej
i twórczej atmosferze.

W trakcie Festiwalu odbył się też konkurs piosenki bożonarodzeniowej. Młodzi artyści śpiewali w języku angielskim. Podczas koncertu konkursowego rozbrzmiewały kolędy oraz najbardziej popularne piosenki bożonarodzeniowe w różnych aranżacjach. Dodatkowo w koncercie wzięli udział młodzi muzycy z IV LO.
I miejsce zajęła Agata Cieplik ze Szkoły Podstawowej im. św Jana Pawła II w Radłowie
II miejsce-Krystian Koronka ze Szkoły Podstawowej Spółdzielni Oświatowej EDUKATOR
III miejsce-Wiktoria Dołżonek ze Szkoły Podstawowej Uczniów Kreatywnych Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie

Podczas Festiwalu ogłoszone zostały wyniki konkursu na kartkę bożonarodzeniową. Uczniowie szkół podstawowych wykonywali je w różnych technikach, a życzenia zamieszczone na nich formułowane były w języku obcym. Te zwycięskie i wyróżnione można było zobaczyć na wystawie zorganizowanej w szkolnym ,,Zakątku”.

I miejsce zajął Eryk Marcinkowski ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie
II miejsce-Marcelina Przybylska ze Szkoły Podstawowej Spółdzielni Oświatowej EDUKATOR w Ostrowie
III miejsce-Gabriela Budziak ze Szkoły Podstawowej im. św Jana Pawła II w Radłowie

Jury konkursu przyznało również wyróżnienia dla następujących uczniów:

Klaudia Kałużna ze Szkoły Podstawowej im. św Jana Pawła II w Radłowie.
Zuzanna Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie.
Cezary Uciechowski ze Szkoły Podstawowej im. św Jana Pawła II w Radłowie.

Regionalny Festiwal Bożonarodzeniowy w językach obcych to ciekawy pomysł kreatywnych i pełnych pasji nauczycieli i uczniów IV Liceum. Jego głównym celem było zmotywowanie i zachęcenie uczniów do nauki języków obcych poprzez rozwijanie zdolności wokalnych i artystycznych. Okazał się on dużym sukcesem, o czym świadczą wypowiedzi i komentarze uczniów i nauczycieli biorących udział w tym wydarzeniu.


Autorką tych pięknych zdjęć jest Julia Rogier z kl.IIa.