Serce IV LO bije dla innych, czyli podsumowanie akcji charytatywnej „Podziel się radością Świąt!”
Święta już za nami, ale warto wrócić do wydarzeń, które świadczą o tym, że bożonarodzeniowe przesłanie, aby skupić uwagę na Drugim Człowieku i podzielić się z Nim miłością, radością, nadzieją i dać cząstkę siebie, nabrało dla uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim szczególnego sensu, a piękne słowa stały się realnym życiem.
W grudniu młodzież i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w cyklu charytatywnych akcji pod wspólnym hasłem „Podzielmy się radością Świąt!” zorganizowanych przez Szkolny Klub Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski. Przedsięwzięcie przebiegało w kilku etapach i przybrało różne formy pomocy.
W dniu 7 grudnia rozpoczęła się szkolna zbiórka produktów (zabawek, książek, gier edukacyjnych, odzieży, produktów spożywczych i innych) oraz funduszy przeznaczonych dla osób potrzebujących, przebywających w różnych placówkach.
Dnia 20 grudnia 2016 wolontariuszki z naszej szkoły z Panią Dyrektor Małgorzatą Jędroch przekazały zebrane dary dla małych pacjentów Ośrodka Leczenia Kompleksowego na ul.3 Maja w Ostrowie Wielkopolskim podczas uroczystej Wigilii, na którą delegacja IV Liceum została zaproszona. Radość z prezentów była ogromna.
22 grudnia 2016 r. wolontariusze IV LO z opiekunami odwiedzili mieszkańców „Domu Ochrony Poczętego Życia” w Odolanowie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego i, oprócz życzeń, przywieźli ze sobą dary: zakupioną kuchenkę gazową z piekarnikiem, 100 litrów mleka, a także zabawki i ubranka dla maluchów. Pieniądze na zakup tych bardzo potrzebnych artykułów pochodziły ze zbiórki uczniów klas: Ia, Ic, IIa, IIb, IIc, IIIa, IIIc którzy zrezygnowali z tradycji obdarowywania siebie upominkami podczas szkolnej Wigilii i przeznaczyli te fundusze na rzecz potrzebujących wsparcia mam i ich pociech. Te piękne dary serca zostały przekazane na ręce przełożonej placówki, siostry Rafaeli, która jak zwykle z serdecznością i promiennym uśmiechem powitała uczniów i nauczycieli IV Liceum, a następnie w imieniu sióstr i przebywających w domu mam z dziećmi wyraziła radość i wdzięczność. Wizyta w „Domu Ochrony Poczętego Życia” była dla wszystkich niezwykła i wzruszająca.
Ostatni etap akcji łączył się ze wsparciem przedsięwzięcia „Wigilia dla samotnych” w Ostrowie Wielkopolskim organizowanej przez Fundację „Wolne miejsce”. Dnia 23 grudnia 2016 wolontariusze oraz nauczyciele IV LO od samego rana pomagali w zorganizowaniu uroczystej Wigilii dla samotnych mieszkańców Ostrowa na terenie Szkoły Podstawowej nr.1. Przygotowywali stoły potrzebne do wieczerzy, dekorowali wnętrza, pakowali upominki, aby stworzyć niepowtarzalny nastrój tego wyjątkowego spotkania.
Wymienione działania są dowodem ogromnej wrażliwości i empatii naszych uczniów, którzy otwierają swe serca na drugiego człowieka i zawsze są gotowi do niesienia pomocy.
Wszystkim tym, którzy wzięli udział w tej pięknej akcji, z całego serca dziękujemy i życzymy dobrego Nowego Roku!