Na mapie oświatowej Powiatu Ostrowskiego IV Liceum Ogólnokształcące zajmuje szczególne miejsce. Jest to bowiem szkoła, która w różnorodny sposób podchodzi do kwestii nauczania języków obcych. Od kilku lat uczniowie IV LO uczestniczą w programie wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej, a naszym partnerem jest Gimnazjum Viscardi w Fürstenfeldbruck, mieście położonym zaledwie 25 kilometrów od Monachium.
W marcu br. grupa młodzieży niemieckiej, wraz z nauczycielami, przebywała w Ostrowie Wielkopolskim. Niemieccy uczniowie gościli w domach swoich polskich koleżanek i kolegów, a okazją do lepszego poznania się były także wspólne zajęcia w IV LO oraz wycieczka do Malborka, Gdańska
i Torunia. W ostatnim tygodniu kwietnia grupa kilkunastu uczniów ostrowskiego „Chopina”, pod opieką nauczycieli, uczestniczyła w kolejnym etapie polsko-niemieckiej współpracy , a był nim wyjazd do Fürstenfeldbruck i Monachium.  Do stolicy Bawarii dotarliśmy autobusem, a stamtąd pojechaliśmy koleją podmiejską do miasteczka Fürstenfeldbruck. W tamtejszym Viscardi-Gymnasium zostaliśmy serdecznie przywitani przez p. dyrektora Waltera Zellmeiera i ugoszczeni tradycyjnym bawarskim śniadaniem. Ten dzień wypełniły nam zajęcia związane z wrażaniem projektu "Różnorodność kulturowa Europy", który jest realizowany metodą kreatywnego pisania. Uczniowie hospitowali lekcje różnych przedmiotów, nauczanych w gimnazjum, a po zakończeniu zajęć na terenie szkoły uczestniczyliśmy w grze miejskiej, realizowanej w przepięknym, bawarskim Fürstenfeldbruck. W następnych dniach uczniowie IV LO kilkakrotnie jeszcze brali udział w lekcjach i pracowali wspólnie z młodzieżą niemiecką.
Nasi niemieccy partnerzy bardzo pieczołowicie przygotowali program pobytu ostrowskich uczniów w Bawarii. Poza zajęciami w szkole, mieliśmy okazję zwiedzić Monachium, stolicę Bawarii. Byliśmy więc w Centrum Olimpijskim, gdzie wjechaliśmy na szczyt Olympiaturm i z wysokości ponad 180 m. podziwialiśmy stadion olimpijski i  wioskę olimpijską, miejsce pamiętnego zamachu terrorystów palestyńskich w czasie igrzysk w Monachium. Z wieży olimpijskiej znakomicie prezentowała się też okazała siedziba koncernu BMW, Frauenkirche, czyli Katedra Najświętszej Marii Panny w Monachium, a także odległa Allianz Arena. Zwiedziliśmy też okazałe Muzeum Niemieckie oraz otwarte niedawno Centrum Dokumentacji Narodowego Socjalizmu. Nauczyciele IV LO złożyli także hołd ofiarom pierwszego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau k/Monachium. Ponadto cały jeden dzień przeznaczyliśmy na wycieczkę do przepięknego Salzburga w Austrii, gdzie podziwialiśmy miejsca związane z życiem i twórczością W.A. Mozarta. Polscy uczniowie poznawali też życie codzienne i obyczaje mieszkańców Bawarii. Okazją do tego były choćby zakupy tradycyjnego bawarskiego pieczywa, w tym precli czyli tzw. Laugenbrezeln. Ponadto młodzież IV LO mieszkała w domach swoich bawarskich przyjaciół, a dziewczęta miały okazję założyć tradycyjny bawarski strój czyli Dirndl, tradycyjny kobiecy strój ludowy, noszony w południowych Niemczech i Austrii, oparty o historyczny ubiór chłopów zamieszkujących Alpy.
Tygodniowy pobyt uczniów IV LO w Bawarii był wypełniony pracą, zwiedzaniem, poznawaniem realiów życia w Niemczech. Nasi niemieccy gospodarze na każdym kroku wykazywali wielką życzliwość i gościnność. Jeszcze długo w naszych uszach będzie pobrzmiewać dumne zawołanie Bawarczyków „Das ist Bayern!”. Wyjazd do Fürstenfeldbruck i Monachium był możliwy dzięki wsparciu finansowemu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Rodziców i dzięki wielkiemu osobistemu zaangażowaniu  Dyrektora IV LO, p. Małgorzaty Jędroch.

GALERIA