12 października ogłoszony został Dniem Hiszpańskości. Ta właśnie data nawiązuje do odkrycia przez Kolumba Ameryki. Dzień ten obchodzony jest w wielu krajach, w których językiem narodowym jest właśnie hiszpański. Ostrowska Czwórka włączyła się również w te obchody. W tym dniu uczniowie wielu klas poznawali ciekawostki związane z tym językiem. Również podczas lekcji geografii mogli przenieść się wirtualnie do Kolumbii. Wybrani uczniowie przeprowadzili lekcję o tym kraju, prezentując ciekawe miejsca i osoby związane z tą częścią świata. Na lekcji hiszpańskiego jednym z tematów była Kuba, jej najbardziej znane miejsca i ciekawostki. Innym z tematów poruszanych podczas lekcji były święta w Hiszpanii. Młodzież dowiedziała się, jakie uroczystości i z jakich okazji obchodzone są w każdym miesiącu roku. W tym dniu można też było obejrzeć fragmenty filmów po hiszpańsku.
IV LO odwiedziła jedna z absolwentek, na co dzień związana z hiszpańskim. Po ukończeniu studiów zaczęła pracę jako wykładowca tego języka w kilku szkołach językowych. Jako wielka pasjonatka hiszpańskiego i kultury tego kraju, bardzo często wyjeżdża do Hiszpanii. Z licealistami podzieliła się swoimi doświadczeniami.
W tym dniu na przerwach można było posłuchać muzyki hiszpańskiej, a w czasie dużej przerwy w jednej z sal lekcyjnych uczniowie śpiewali piosenki hiszpańskie. Nie wszyscy licealiści uczą się tego języka i dlatego z myślą o nich przygotowane zostały słówka, którymi musieli się póżniej zmierzyć.
Dzień Hiszpańskości wzbogacony został przybliżeniem kultury Meksyku. W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych, kilka uczennic przebrało się w stroje charakterystyczne dla tego dnia w tym kraju.