Dzisiaj, 8 grudnia, mija miesiąc od tragicznego momentu, w którym dowiedzieliśmy się o śmierci Pana Włodka Więckowiaka. Przez ostatnie tygodnie powiedziano o Nim bardzo wiele. Teraz głos chcą zabrać uczniowie i absolwenci IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie, którzy nakręcili film, jako wyraz hołdu dla niezastąpionego i wspaniałego człowieka.

Przez dziesięć lat pracy w IV LO, jako nauczyciel edukacji filmowej i twórca szkolnej telewizji, z wielką pasją przekazywał wiedzę i budził drzemiące w uczniach talenty. Dziś to oni uwiecznili Pana Włodka w kadrach swojej opowieści.

Film ten jest dziełem, które przemawia równie mocno przez słowo i obraz. Strona wizualna jest montażem filmów i zdjęć, które utrwaliły Pana Włodka podczas pracy lub w życiu prywatnym. Trudno było znaleźć materiały o człowieku, który z reguły stał po drugiej stronie kamery. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w ich zgromadzeniu, a w sposób szczególny Telewizji Proart i panu Tomaszowi Wojciechowskiemu za użyczenie materiałów ze swojego archiwum.

Słowa, które z offu padają w filmie, to spontaniczne i subiektywne wspomnienia uczniów i absolwentów (Antoniny Kostery, Jagody Krawczyk, Zuzanny Nowak, Nikodema Rubelka i Jana Balcara), którzy chcieli się podzielić swoimi refleksjami.

Reżyserką i montażystką filmu jest uzdolniona uczennica klasy trzeciej – Jagoda Krawczyk, która z troską o każdy szczegół zadbała o walory artystyczne.

Pan Włodek został uwieczniony również w dziełach plastycznych uczniów IV LO, które pojawiają się w kilku sekwencjach filmu. Autorami prac są: Joanna Figas, Klaudia Sądkiewicz, Sandra Kowalczyk, Karolina Kostera, Dominika Sadowska, Julia Cieszyńska, Katarzyna Kozyra, Milena Kopras, Klaudia Przygoda, Zosia Grzybowska, Kaja Marcinkowska, Karolina Dostatnia, Kornelia Krysińska, Oliwia Kozyrska i Jan Marcinkowski.

Na nastrój filmu wpłynęła bez wątpienia również muzyka. Utwór „A aniołom szepnij to”(autorstwa Sanah), który rozpoczyna i kończy film, zaśpiewała Aleksandra Pluta, a autorami opracowania muzycznego są Magdalena Zając, nauczycielka muzyki i Jarosław Krawczyk.

Początek i koniec filmu to klamra spinająca jego treść i podkreślająca talent i pasję Pana Więckowiaka. Autorem zdjęć jest pan Ignacy Ciszewski, któremu bardzo dziękujemy za to, że zgodził się na wykorzystanie fragmentów jego dzieła.

Nad całością czuwały polonistki i pasjonatki filmu: Agnieszka Dukowicz-Kujawa i Urszula Rychlik-Kościelna. Film jest zatem efektem wspólnej pracy wielu osób, które połączyła chęć podziękowania Panu Włodkowi za to, jaki był i czym się dzielił.

Mamy nadzieję, że ten film się Panu spodoba… Czołem, Panie Włodku!