O tym mogli się przekonać młodzi aktorzy, pracujący na zajęciach teatralnych w IV LO. Przenieśli się w czas Bożego Narodzenia i opowiedzieli tą historię po swojemu. Uczniowie, z powodu pandemii, nie mogli wystawić planowanego przedstawienia ani wspólnie pracować w szkole, ale mogli przygotować stroje i rekwizyty w swoich domach oraz zagrać role i uwiecznić te chwile na fotografiach.

Stworzeniem opowieści ze zdjęć zajęły się: opiekun zajęć teatralnych Agnieszka Dukowicz-Kujawa oraz uczennica Jagoda Krawczyk, niezwykle utalentowana montażystka i reżyserka, która zamknęła całość w stylistykę kadrów filmowych. Zadanie nie było proste, ponieważ uczniowie przesyłali zdjęcia zrobione na tle pustej ściany, a Jagoda musiała je umiejętnie połączyć z obrazem w tle i innymi fotografiami.

Role związane z Bożym narodzeniem odegrali: Wiktoria Czerniak (Maryja), Jan Balcer (św. Józef), Julia Nowacka, Zuzanna Nowak, Dagmara Maciaczyk (aniołowie), Jagoda Krawczyk, Natalia Kowalczyk, Paweł Szaliński (trzej królowie), Julia Nowacka (pastuszek), Agnieszka Dukowicz-Kujawa (pastuszek i owieczka),  Mafi Kujawa (pies). W bohaterów drugiego, świątecznego zdjęcia z kominkiem, wcielili się: Michał Grzybowski (św. Mikołaj po pracy), Antonina Kostera (renifer), Wiktoria Czerniak (Elfy), Aleksandra Murawska (Śnieżynki) i Jagoda Krawczyk (bajkowy Bałwanek).

Uczniowie w tym roku pracują na zajęciach teatralnych w dwóch grupach raz na tydzień. Podczas nauczania online spotkania również się odbywają, i choć nie są takie same, jak w szkole, dają dużo radości, pozwalają rozwijać twórcze pasje młodych osób i dają możliwość pracy nad warsztatem aktora (dykcją, mimiką, gestem, ruchem scenicznym, zabawą z rekwizytem). Znany aktor i reżyser, Jeff Goldblum, powiedział, że aktorstwo daje coś, czego nie oferuje żaden inny zawód: możliwość przeżywania emocji, które w innym wypadku nie byłyby dostępne. Praca nad zdjęciami i wcielanie się w role obudziły całą paletę emocji.

Mamy nadzieję, że w lepszych czasach bez pandemii, młodych aktorów będzie można podziwiać w realnym przedstawieniu.