Kacper Zarzecki, uczeń IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, zakwalifikował się do finału 44. Olimpiady Języka Niemieckiego.  Aby dostać się do grona finalistów należało najpierw rozwiązać niezwykle trudny test z  gramatyki i leksyki języka niemieckiego, który obejmował zarówno zadania otwarte jak i zamknięte. Uczniowie, którzy uzyskali  najwyższa liczbę punktów zostali zaproszeni do etapu ustnego. W tej części kandydaci musieli  stawić czoła trzem różnym komisjom ustnym i wykazać się niezwykle obszerną wiedzą obejmującą literaturę niemiecką, austriacką i szwajcarską, historię Niemiec oraz krajo- i kulturoznawstwo niemieckiego obszaru językowego.  To wszystko oczywiście w języku Goethego na poziomie biegłości rodzimego użytkownika danego języka.

To ogromny sukces Kacpra, który teraz intensywnie przygotowuję się finału olimpiady przewidzianego na koniec marca. Zakwalifikowanie się do grona finalistów oznacza również, że Kacper będzie zwolniony z matury z języka niemieckiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Ogólnopolska Olimpiada języka Niemieckiego jest najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursem dla młodych germanistów. Do grona patronów i sponsorów tego konkursu należą między innymi: Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Ambasada Szwajcarii w Warszawie, Austriacki Instytut Językowy w Warszawie, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Instytut Goethego w Warszawie oraz Niemieckie Centrum Wymiany Akademickiej (DAAD).

Nasza szkoła zajmuje czołowe miejsca w konkursach języka niemieckiego zarówno na terenie powiatu jak i na arenie ogólnopolskiej, wystarczy wspomnieć ubiegłoroczny sukces Konrada Tetrzony, który został finalistą 43. Olimpiady Języka Niemieckiego.

Kacprowi serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu w finale!