W związku z epidemią koronawirusa nasze dzieci pozostają w domach. Powstała pilna konieczność „cyfrowej transformacji” pozwalająca przejść na zdalny model nauczania. Mając na względzie dobro uczniów i możliwość kontynuowania przez nich nauki - IV LO w Ostrowie Wielkopolskim podejmuje zdecydowane, innowacyjne oraz pionierskie działania.
Dzięki staraniom Dyrekcji podjęto współpracę ze światowej sławy firmami IBM oraz Cisco. Firma IBM to lider rozwiązań informatycznych klasy biznesowej, a firma Cisco to lider rozwiązań sieciowych. Dzięki współpracy IV LO otrzymało bezpłatny dostęp do platformy wideokonferencyjnej (klasy biznesowej) wraz z licencjami oraz bezpłatne szkolenia z obsługi dla nauczycieli.
Ważnym atutem wdrożonego narzędzia Cisco Webex jest prosta obsługa oraz możliwość korzystania z niego zarówno na komputerach, jak i smartfonach czy tabletach. Każdy nauczyciel będzie mógł wchodzić w interakcje z uczniami, co ważne całymi klasami jednocześnie, widząc ich, słysząc i udostępniając im treści (teksty, obrazy, filmy), tak jak podczas lekcji w szkole. Pozwoli to na uruchomienie tzw. wirtualnej klasy, do której będzie mógł należeć każdy uczeń IV L.O., posiadający dostęp do Internetu oraz sprzętu wyposażonego w ekran i mikrofon (jeżeli w domu jest tylko jeden komputer, uczeń będzie mógł korzystać z platformy wideokonferencyjnej na swoim smartfonie).
Platforma Cisco Webex jest najnowocześniejszą technologią opracowaną przez najlepszych światowych ekspertów sieciowych. Uczniowie będą mieli szansę używać komunikatora, który wykorzystywany jest przez pracowników firmy IBM na całym świecie. To właśnie przy pomocy programu Cisco Webex, prowadzone są współcześnie biznesowe spotkania metodą online. Platforma została przetestowana pod kątem bezpieczeństwa i przydatności do celów edukacyjnych. Pracownicy IBM przeszkolili nauczycieli nie tylko z obsługi, ale również z tzw. „dobrych praktyk” prowadzenia spotkań w systemie zdalnym.
Należy podkreślić, iż dzięki współpracy z firmą IBM oraz Cisco całkowity koszt wdrożenia tej technologii w IV LO to tylko czas i zaangażowanie nauczycieli w naukę obsługi narzędzia.
Już z początkiem tygodnia uczniowie IV LO jako pierwsi w powiecie będą mieli możliwość doświadczyć profesjonalnych rozwiązań eLearnignowych XXI wieku i to nie tylko w czasie epidemii, ale również , kiedy wszyscy wrócimy do zajęć w budynku szkoły.

 

Link do artykułu w serwisie wlkp24.info:

http://wlkp24.info/co-maja-wspolnego-ibm-i-cisco-z-iv-lo-w-ostrowie-wielkopolskim/