Czas pandemii jest trudny z wielu powodów. Łączy się z ludzkim cierpieniem, chorobą, ale także śmiercią. Człowiek boi się kontaktów z innymi ludźmi, izoluje sięi zamyka w domu, ale przez to jest coraz bardziej samotny.A przecież wolontariat, to właśnie praca dla drugiego człowieka, związana z bezpośrednim kontaktem, pomocą i wsparciem.

Wolontariusze IV LO jednak się nie poddają, zwłaszcza, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia,czyli czas bezinteresownej Miłości, ofiarności i życzliwości. W związku z tym wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu naszego Liceum organizują V edycję świątecznej akcji "Podzielmy się radością Świąt!", do której zapraszają wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli. Po raz pierwszy również nasza szkoła przystępuje do akcji organizowanej przez MEN „Razem na święta”.

W tym roku, z powodu pandemii i reżimu sanitarnego, nasze działania będą przebiegać trochę inaczej, ale cel pozostaje ten sam – objąć troską i pomocą drugiego człowieka, zwłaszcza tego, który potrzebuje opieki, wsparcia duchowego i materialnego. Chcemy również w naszych uczniach kształtować poczucie odpowiedzialności na drugą osobę, a jednocześnie pozwolić im budować wspólnotę z innymi w tych trudnych warunkach.

Co zatem możemy robić?

Możemy wesprzeć (jak co roku) Fundację Nakarmieni.pl i pomóc w pakowaniu i dostarczeniu darów do samotnych mieszkańców Ostrowa, zrobić własnoręcznie kartki świąteczne z dobrym słowem i życzeniami, wykonać ozdoby świąteczne, by radowały serce i oko.

Radość Świąt możemy również zanieść dzieciom ze Szkoły Podstawowej numer 4 (w ramach współpracy „Czwórka dla Czwórki”)i podarować drobne prezenty zapewniające o naszej pamięci.

Ciepło i poczucie bezpieczeństwa podarujmy też samotnym mamom i ich pociechom z „Domu ochrony poczętego życia” w Odolanowie i Siostrom, które ten ośrodek prowadzą. Zbierzmy dla nich artykuły żywnościowe i dobrowolne dary finansowe, w celu zakupienia opału na zimę.

Na naszą pomoc czekają też zwierzaki w schronisku w Wysocku Wielkim, dla których możemy zbierać karmę oraz koce i ręczniki.

Wszystkie dary będzie można dostarczyć do sekretariatu szkoły w bezpiecznych warunkach sanitarnych lub skontaktować się z opiekunami wolontariatu: Agnieszką Dukowicz-Kujawą i Marzeną Bugaj (przez Librusa lub Messengera), gdyby ktoś nie mógł dotrzeć do szkoły.


Akcja charytatywna będzie trwała do 18 grudnia 2020 roku.
Już wielokrotnie okazaliście serce potrzebującym, więc na pewno i tym razem możemy liczyć na Waszą pomoc i wsparcie. Dajcie z siebie wszystko, PODZIELCIE SIĘ RADOŚCIĄ I MIŁOŚCIĄ Z DRUGIM CZŁOWIEKIEM!

A w galerii zdjęć powrót do naszych działań w poprzednich latach. Niech te fotografie obudzą radość i nadzieję, że świat przetrwa wszystkie zarazy, dopóki będą na ziemi żyli życzliwi i dobrzy ludzie!